Higienizacja jamy ustnej | Dentysta Gdynia 4U
  • rejestracja4udentalclinic@gmail.com
  • Pon - Pt 9.00 - 18.00.

Kameralny Gabinet

w Gdyni

Wykwalifikowany

Personel

Satysfakcja

Gwarantowana
Telefon: +48 508 200 338

Higienizacja jamy ustnej

Higienizacja jamy ustnej

Każde leczenie powinno się rozpoczynać od przywrócenia właściwej higieny uzębienia.Utrzymanie efektów zakończonego leczenia stomatologicznego również zależy od przestrzegania higieny jamy ustnej. Respektowanie gwarancji na leczenie jest zależne od wizyt kontrolnych, ale także od stanu higieny jamy ustnej. Jej dobry stan ustrzeże nas od kolejnych, kosztownych wizyt. Tak więc higiena jamy ustnej jest najważniejszym i najczęściej wykonywanym zabiegiem w gabinecie stomatologicznym.

Higiena jamy ustnej przebiega w trzech etapach:

1. Usunięcie kamienia nazębnego (scaling)

To zabieg, podczas którego przy pomocy skalera ultradźwiękowego usuwane są twarde, skamieniałe złogi nad- i pod dziąsłowe. Złogi takie powstają stopniowo. Najpierw są to miękkie resztki pokarmu, nie usunięte poprzez stosowanie nieprawidłowej techniki szczotkowania, które zalegają pomiędzy zębami. Następnie te miękkie złogi przepajane są szczawianami wydzielanymi wraz ze śliną. Stąd widać, że decydujące dla obecności  kamienia są pH śliny oraz właściwa technika szczotkowania. Nasuwa się skojarzenie, że wszystkie szczoteczki elektryczne czy ultradźwiękowe poradzą sobie z naszymi złogami lepiej niż tradycyjna szczoteczka. Także wytworzenie nawyku oczyszczania zębów po każdym posiłku uchroni nas od zbyt szybkiego tworzenia się złogów nazębnych. Pomocne będą także powszechnie dostępne płyny do płukania jamy ustnej. Ważne jest by znać zasadę ich stosowania. Otóż płyn do płukania jamy ustnej używamy tuż przed wieczornym szczotkowaniem, tak by rozmiękczył on resztki pokarmu pozostawione na zębach i pomiędzy nimi oraz uczynił je łatwiejszymi do usunięcia. Natomiast ten sam płyn przy porannej toalecie używamy po zakończonym szczotkowaniu pastą. Wtedy czyste zęby zostaną pokryte cienkim filmem czynników dezynfekujących i chroniących szkliwo zawartych w płynie, które będą chronić nasze zęby przez cały dzień lub przynajmniej do następnego posiłku.

Nagromadzony, ciągle rosnący kamień nazębny prowadzi m. in. do mechanicznego odrywania przyczepu nabłonka od powierzchni zęba, co prowadzi do odsłaniania szyjek zębowych i stanu zapalnego dziąsła brzeżnego. Stan taki będzie jeszcze odwracalny kiedy w porę zgłosimy się do naszego lekarza. Jeśli zlekceważymy ten etap to w konsekwencji doprowadzić to może, poprzez chroniczny stan zapalny dziąsła do zaniku kości wyrostka zębodołowego, rozchwiania zębów i ich utraty.Ta choroba nazywa się parodontoza.

2. Usunięcie kamienia nazębnego (scaling)

Polega na dokładnym usunięciu z powierzchni zębów osadu, płytki nazębnej oraz usuwalnych przebarwień, które pozostają po kawie, herbacie czy papierosach jeśli ktoś pali. Wykonuje się to za pomocą specjalnej piaskarki i drobniutkiego proszku, który jest sporządzony z tlenku glinu. Zabieg można wykonać również przy użyciu specjalnych past ściernych i polerujących przy pomocy gumek i szczoteczek przy niewielkich obrotach kątnicy stomatologicznej.

3. Fluoryzacja

Jest stosowana na koniec etapu higienizacji. Polega na zabezpieczeniu oczyszczonej i wypolerowanej powierzchni szkliwa preparatami zawierającymi fluor. Zabieg polega na pędzlowaniu i wcieraniu żeli i lakierów fluorowych lub poddaniu szkliwa działaniu 10% pianki.

Higienizację wykonuje przeszkolony, dyplomowany personel. Warto skorzystać z zaproszenia wykwalifikowanej higienistki by przynajmniej 2 razy w roku zadbać o swoje uzębienie. Profilaktyka jest ważniejsza niż leczenie i znacznie mniej kosztuje.

Poznaj naszych specjalistów

Jak możemy Ci pomóc?