Licówki porcelanowe Gdynia
Wielu pacjentów nie jest zadowolonych z wyglądu swojego uzębienia, zwłaszcza w strefie estetycznej. Problemem jest kształt, który nie spełnia oczekiwań, ale przede wszystkim kolor przednich zębów.
Obecnie lekarze stomatolodzy mają wiele metod na zaradzenie temu problemowi. Jedną z nich jest wykonanie licówek porcelanowych. Obecnie stosowane technologie cyfrowego planowania uśmiechu (DSD – digital smile design) pozwalają na pokazanie pacjentowi symulowanego projektu nowego uzębienia oraz nałożenie go na wykonane wcześniej zdjęcie lub skan twarzy, jeszcze zanim lekarz sięgnie po kątnicę. Takie planowanie i symulację, a także możliwość przymiarki tymczasowych licówek próbnych zapewnia użycie skanerów wewnątrzustnych np. Trios od firmy 3Shape.
Czym jest licówka porcelanowa?
Jest to cienka (od 0,3 mm) porcelanowa fasetka, zaprojektowana cyfrowo przez lekarza lub w laboratorium dentystycznym, wycięta we frezarce z bloczku dwukrzemianu litu, a następnie odpowiednio podbarwiona i po przymiarce trwale przyklejona do powierzchni licowej zęba. Dzięki takim licówkom można praktycznie bez uszkadzania zęba (zeszlifowuje się tylko najbardziej wystające fragmenty szkliwa zęba, a czasem nawet i wcale) skorygować kształt i kolor zęba, doprowadzić do pewnego ustalonego wzorca, zlikwidować przebarwienia czy zamknąć diastemy czyli charakterystyczne przerwy między poszczególnymi zębami.
Istnieje możliwość wykonania licówki także od strony podniebiennej oszczędzając maksymalnie własny ząb pacjenta. Rezerwując korony protetyczne dla zębów mocno zniszczonych czy po leczeniu kanałowym. W ten sposób pacjent zyskuje nie tylko bielsze zęby ale także poprzez zaplanowaną symetrię zbliżyć się może do przyjętego kanonu piękna.
Różnica między licówką porcelanową, a kompozytową.
Licówka kompozytowa wykonana jest z materiału przeznaczonego na standardowe wypełnienia ubytków i chociaż może być wykonana w laboratorium, to już cena za takie rozwiązanie jest zbliżona do ceny za licówkę porcelanową. Stąd aby uczynić koszt bardziej znośnym dla pacjenta lekarz wykonuje takie licówki bezpośrednio w gabinecie „z ręki”. To rozwiązanie nie jest przydatne na dłużej, gdyż takie licówki kompozytowe szybko przebarwiają się, zachodzą osadami pochodzącymi z jedzenia i picia. O wiele istotniejsze jest natomiast to, że poddziąsłowy brzeg licówki jest zupełnie przypadkowy. Lekarz nie widzi jak układa się materiał kompozycyjny w szczelinie dziąsłowej i może tym samym doprowadzić do powstania zapalenia w dziąśle i trwałego uszkodzenia przyczepu włókien ozębnej. Tych wad pozbawiona zupełnie jest licówka porcelanowa. Nie nasiąka barwnikami i przylega precyzyjnie do zaznaczonego w szkliwie stopnia. W trakcie przygotowywania licówek w laboratorium na spreparowane szkliwo, celem jego zabezpieczenia, nałożone są licówki tymczasowe. Przez cały czas trwania procedury pacjent ma pełen komfort w wyglądzie i jedzeniu.