Plastyka wędzidełka wargi | Dentysta Gdynia 4U
  • rejestracja4udentalclinic@gmail.com
  • Pon - Pt 9.00 - 18.00.

Kameralny Gabinet

w Gdyni

Wykwalifikowany

Personel

Satysfakcja

Gwarantowana
Telefon: +48 508 200 338

Plastyka wędzidełka wargi

Plastyka wędzidełka wargi

Plastyka wędzidełka

Plastyka wędzidełka to zabieg mikrochirurgiczny, którego celem jest eliminacja nadmiernego pociągania wargi górnej. Wędzidełko wargi górnej to pionowy fałd błony śluzowej w kształcie trójkąta, który biegnie w linii środkowej od wewnętrznej powierzchni wargi do zewnętrznej powierzchni wyrostka zębodołowego szczęki, przyczepiony do niej w odległości 4-6 mm powyżej brodawki międzyzębowej.

W praktyce stomatologicznej spotyka się różnego rodzaju wady rozwojowe wędzidełek warg. Wśród nich najczęściej obserwuje się wrodzony przerost wędzidełka lub jego nieprawidłowy przyczep, rzadziej niedostateczne wykształcenie. Nieprawidłowe ułożenie wędzidełka wargi górnej może być przyczyną powstania szpary między siekaczami centralnymi inaczej diastemy, może również odciągać dziąsła od zębów, powodując przy tym odsłanianie szyjek i korzeni zębów lub utrudniać użytkowanie protez. Może także utrudniać prawidłowe czyszczenie zębów i jamy ustnej ponieważ w fałdach wędzidełka mogą gromadzić się resztki jedzenia wywołując stany zapalne. Niski przyczep przerośniętego wędzidełka wargi górnej może powodować utrudnioną wymowę głosek przedniojęzykowych. W celu eliminacji tych problemów stosuje się podcinanie wędzidełek.

Plastykę wędzidełka stosuje się również z przyczyn ortodontycznych przed wcześniejszym założeniem aparatu ortodontycznego. Zabieg jest krótki, przeprowadzany w znieczuleniu, a co za tym idzie bezbolesny i nie powoduje później większych dolegliwości. Zabieg modelowania wędzidełka polega na nacięciu wędzidełka w odpowiednim miejscu i przytwierdzeniu go w odpowiedniej pozycji za pomocą szwów. Szwy są zdejmowane po kilku dniach od zabiegu. Przez cały okres gojenia rany należy zachować odpowiednią higienę jamy ustnej i bezwzględnie stosować się do zaleceń stomatologa.

Poznaj naszych specjalistów

Jak możemy Ci pomóc?