Protezy akrylowe | Dentysta Gdynia 4U
  • rejestracja4udentalclinic@gmail.com
  • Pon - Pt 9.00 - 18.00.

Kameralny Gabinet

w Gdyni

Wykwalifikowany

Personel

Satysfakcja

Gwarantowana
Telefon: +48 508 200 338

Protezy akrylowe

Protezy akrylowe

Protezy akrylowe

Proteza częściowa akrylowa jest to rodzaj uzupełnienia protetycznego odbudowującego braki zębowe, gdzie zarówno płyta, jak i zęby protezy wykonane są z akrylu. Jest ona alternatywą w przypadku, gdy w jamie ustnej nie ma warunków do wykonania innej protezy np. szkieletowej (o ograniczonej płycie) bądź pacjenta nie stać na wykonanie protezy wspartej na implantach, która przywraca uczucie używania na powrót własnych zębów. 

Proteza akrylowa nie jest niestety najlepszym rozwiązaniem, gdyż w przeciwieństwie do protezy szkieletowej oddziałuje na całą śluzówkę, którą pokrywa, co powoduje większe (w porównaniu z protezą szkieletową) zaniki wyrostka zębodołowego (kości) i jest znacznie mniej korzystne dla dziąseł i pozostałych zębów, a także uniemożliwia odczuwanie smaku i temperatury pokarmów oraz ogranicza pojemność jamy ustnej.

W przypadku protezy górnej całe podniebienie pokryte jest płytą protezy (inaczej niż w protezie szkieletowej, gdzie tylko niewielka część podniebienia jest zakryta), co może powodować początkowo dyskomfort w noszeniu.

Proteza całkowita akrylowa jest to proteza, która odbudowuje utracone zęby w przypadku tzw. bezzębia. 

Jest to proteza w całości wykonana z akrylu, co sprawia, że nie jest ona najbardziej korzystna dla błony śluzowej i wyrostka zębodołowego. Siły wywierane przez żucie pokarmów przenoszone są za pomocą płyty protezy na cały wyrostek zębodołowy i błonę śluzową wyrostka, który pokrywa.

Proteza całkowita to rodzaj protezy wymagający ze strony Pacjenta dużo pracy oraz zaangażowania, aby ułatwić sobie jej funkcjonowanie. Do tej protezy Pacjent musi się przyzwyczaić i przede wszystkim nauczyć się ją prawidłowo użytkować.

Dla Pacjentów u których występuje uczulenie na akryl stosuje się materiał antyalergiczny. Czas oczekiwania na wykonanie protezy to okres od 7 – 14 dni. Wymaga pięciu wizyt w gabinecie. Natomiast wykonanie protezy natychmiastowej (tymczasowej) zajmuje około 12 godzin – najczęściej wskazaniem do jej zastosowania jest stan po mnogiej ekstrakcji zębów u Pacjenta.

Poznaj naszych specjalistów

Jak możemy Ci pomóc?