Protezy szkieletowe | Dentysta Gdynia 4U
  • rejestracja4udentalclinic@gmail.com
  • Pon - Pt 9.00 - 18.00.

Kameralny Gabinet

w Gdyni

Wykwalifikowany

Personel

Satysfakcja

Gwarantowana
Telefon: +48 508 200 338

Protezy szkieletowe

Protezy szkieletowe

Protezy szkieletowe

to protezy uzupełniające częściowe braki w uzębieniu, które z różnych przyczyn nie kwalifikują się do uzupełnienia mostami. Są to protezy metalowo-akrylowe. Podstawową częścią jest konstrukcja metalowa, chromo-kobaltowa, odlana w całości, dopasowana do kształtu podłoża jamy ustnej pacjenta. Dzięki temu płyta podniebienna jest maksymalnie ograniczona w stosunku do płyty akrylowej w protezach osiadających, co sprawia, że komfort użytkowania tych protez jest znacznie wyższy niż w protezach  akrylowych.  
Dodatkowo szkielet metalowy zaopatrzony jest w lane wypustki metalowe opierające się na powierzchniach żujących zębów filarowych pacjenta co umożliwia fizjologiczny sposób przenoszenia sił żucia.

Elementami utrzymującymi protezy szkieletowe są metalowe klamry. Są one sprężyste co sprzyja lepszemu utrzymaniu się na zębach, nie powodując spadania podczas jedzenia. Są one mało kosmetyczne ale obecnie można je zastąpić precyzyjnymi elementami mocującymi jak zatrzaski czy zasuwy. Wymagane jest wtedy nałożenie koron protetycznych na własne zęby filarowe (podporowe) pacjenta co w rezultacie daje bardzo dobry efekt kosmetyczny, większy komfort użytkowania ale zwiększa koszty wykonania pracy protetycznej.
W przypadku pacjentów z paradontozą wykonuje się szynoprotezy. Są to protezy szkieletowe jednocześnie stabilizujące rozchwiane zęby. Mają one bardziej rozbudowane klamry, które trzymają zęby razem i nie pozwalają na nadmierne ruchy boczne i przednio-tylne. Powodują one spowolnienie, a czasem zatrzymanie procesu utraty zębów zaatakowanych przez paradontozę. Te dodatkowe elementy trzymające są metalowe ale umieszczone od strony wewnętrznej jamy ustnej przez co są prawie niewidoczne przy normalnym użytkowaniu.                   .

W przypadku utraty zęba własnego możliwe jest dostawienie brakującego zęba do protezy co umożliwia dalsze jej użytkowanie. Do stosowania protez szkieletowych nie ma przeciwwskazań. Jest to najlepsze uzupełnienie protetyczne wśród protez ruchomych. Protezy szkieletowe są trwałe, nie łamią się i nie pękają, metal zapewnia dużo większą trwałość przy dużo mniejszych wymiarach.

Czas potrzebny na wykonanie protezy to zwykle 10 dni.

Poznaj naszych specjalistów

Jak możemy Ci pomóc?