Usuwanie zęba | Dentysta Gdynia 4U
  • rejestracja4udentalclinic@gmail.com
  • Pon - Pt 9.00 - 18.00.

Kameralny Gabinet

w Gdyni

Wykwalifikowany

Personel

Satysfakcja

Gwarantowana
Telefon: +48 508 200 338

Usuwanie zęba

Usuwanie zęba

Usuwanie zęba

Ekstrakcja zęba zwana potocznie usunięciem zęba jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na usunięciu zęba z zębodołu z zastosowaniem odpowiednich narzędzi, takich jak kleszcze, dźwignie itp.
Zabieg ten wykonywany jest tylko w przypadku, gdy nie ma możliwości zastosowania innych metod leczenia. Wskazaniem do ekstrakcji zębów są głównie przewlekłe stany zapalne okolic wierzchołka korzenia, które powstają najczęściej w przypadku zębów martwych lub leczonych endodontycznie (kanałowo), głębokie złamania zębów, samoistne resorpcje korzeni np. w wyniku odległego urazu, a także zaawansowane schorzenia przyzębia.

Najważniejszym elementem poprzedzającym zabieg ekstrakcji zęba jest wnikliwy wywiad przeprowadzany przez stomatologa z pacjentem w celu zdobycia informacji na temat jego ogólnego stanu zdrowia, przebytych i aktualnych chorób, a także reakcji na środki znieczulające. Warto dodać, iż istnieją również czynniki uniemożliwiające przeprowadzenie zabiegu usuwania zęba takie jak guz nowotworowy, naczyniak krwionośny, w którym tkwi ząb, a także ostra białaczka.

Na 2 godziny przed planowanym zabiegiem usunięcia zęba, należy spożyć posiłek ponieważ ekstrakcja na czczo w wyniku stresu może doprowadzić do omdlenia. Należy także zażyć wszystkie leki, które zażywa się zwyczajowo. Wyjątkiem są leki przeciwkrzepliwe, które powinny być odstawione zgodnie z zaleceniami lekarza pierwszego kontaktu.

Postępowanie po ekstrakcji

W gabinecie po ekstrakcji otrzymają Państwo szczegółowe zasady postępowania oraz opis możliwych komplikacji na piśmie do zapoznania się i przestrzegania w domu. Oto skrót takich zasad.

Przez 30-45 minut po usunięciu zęba nie należy wyjmować umieszczonego w zębodole tamponu zabezpieczającego. W razie dalszego krwawienia zmienić gazik na nowy i kontynuować uciskanie. Po usunięciu tamponu w razie wystąpienia bólu można stosować ogólnie dostępne leki przeciwbólowe. Nie wolno jednak zażywać Polopiryny i Aspiryny ani innych leków zawierających kwas acetylosalicylowy ponieważ uniemożliwia on krzepnięcie krwi. Przez kolejne 2 godziny po zabiegu nie powinno się spożywać żadnych pokarmów ani napojów.

Przez 24 godziny po zabiegu nie wskazane jest:

  • uprawianie sportu związanego z dużym wysiłkiem fizycznym
  • palenie czy picie alkoholu, a także napojów gazowanych czy gorących
  • spożywanie twardych, drażniących, gorących pokarmów
  • gwałtowne wydmuchiwanie nosa, zwłaszcza po ekstrakcji górnych zębów
  • gwałtowne i obfite płukanie ust

Powyższe czynności mogą doprowadzić do wypadnięcia skrzepu z zębodołu i utrudnić gojenie rany oraz wywołać zespół suchego zębodołu wymagający ponownej ingerencji chirurgicznej. Jeśliby do tego doszło, prosimy o jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem. Jeżeli wystąpi obrzęk pozabiegowy zaleca się zimne okłady w miejscu obrzęku.

Utracone zęby należy jak najszybciej zastępować, ponieważ te, znajdujące się obok zaczną przesuwać się w puste miejsce. Doprowadzi to do niekorzystnych zmian zarówno w wyglądzie uzębienia jak i twarzy oraz zwiększy ryzyko próchnicy i chorób dziąseł. Ładne i proste zęby to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia, prawidłowego funkcjonowania ( żucie, oddychanie, mowa, praca języka ) i dobrego samopoczucia. Kiedy mamy ładne, kompletne uzębienie to czyż nie czujemy się lepiej i pewniej.

Poznaj naszych specjalistów

Jak możemy Ci pomóc?