Spożywamy kolorowe jedzenie, pijemy kawę lub herbatę. Czasem palimy papierosy (czego nie powinniśmy robić), przez co zęby zaczynają ciemnieć. Regularne mycie zębów może usunąć część przebarwień powierzchownych na szkliwie, lecz te, które spenetrowały głęboko strukturę zęba są trudne do usunięcia w zwykły sposób.
Wybielanie zębów BEYOND™ to jednorazowy zabieg polegający na nałożeniu specjalnego żelu wybielającego na powierzchnię zębów, a następnie aktywowaniu go przez światło akceleratora. Światło emitowane przez akcelerator znacznie przyspiesza proces wybielania zębów poprzez zwiększenie częstotliwości, przy której związki nadtlenku wodoru rozbijają się. To powoduje błyskawiczny efekt utleniania w środku struktury zęba, przez co widoczne przebarwienia są rozbijane na mniejsze i utleniane.
Efektem wybielania są białe, lśniące zęby pacjenta. Cały zabieg trwa ok. 45 minut, jednak jego długość może się różnić w zależności od indywidualnych cech uzębienia. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, wykonywany przez lekarza stomatologa. Zęby po wybielaniu nie stają się „bardziej chłonne” dla barwiących substancji, a trwałość zabiegu zależy w największym stopniu od trybu życiu pacjenta. Efekt pozostaje widoczny średnio przez 2 lata.
Wybielanie zębów martwych:
Często zdarza się, że ząb po leczeniu kanałowym zmienia barwę na ciemniejszy. Najczęstszą przyczyną tego jest niedostateczne opracowanie komory zęba i pozostawione w zachyłkach niewielkie fragmenty miazgi i krwi. Jeżeli dotyczy to zębów przednich – stanowi to poważny problem estetyczny dla Pacjenta. Jest na szczęście metoda pozwalająca rozwiązać ten problem, wybielanie zęba od wewnątrz. Podstawą podjęcia wybielania zęba martwego jest wykonanie aktualnego zdjęcia RVG co pozwoli potwierdzić prawidłowe leczenie kanałowe. W naszym gabinecie wykonujemy zdjęcia na miejscu.
Kolejnym etapem jest usunięcie wypełnienia od strony podniebiennej więc niewidocznej, oczyszczenia wnętrza zęba z resztek miazgi i krwi. Ujście kanału zabezpiecza się cementem tak aby uniemożliwić przedostanie się środka wybielającego do wnętrza kanału. Następnie wewnątrz komory umieszcza się środek wybielający, który szczelnie zamyka się opatrunkiem tymczasowym. Wkładkę wybielającą wymienia się co kilka dni aż do uzyskania pożądanego efektu. Najczęściej kilka razy. Po uzyskaniu końcowego efektu konieczne jest założenie na kilka dni opatrunku neutralizującego środek wybielający, aby następnie zamknąć ostatecznie komorę materiałem kompozytowym. Metoda ta ma, niestety, swoje wady. Może zdarzyć się, że zęba nie uda wybielić się całkowicie. Tym bardziej, że zęby martwe bardzo często mają inny odcień aniżeli zęby zdrowe. Poza tym często zdarza się, że po jakimś czasie barwa zęba wraca do wyjściowego koloru sprzed wybielania, a wtedy całą procedurę trzeba powtórzyć od nowa. Należy pamiętać, że każda ingerencja zwiększa ryzyko złamania korony zęba.
Kiedy więc podjąć decyzję o wybielaniu zęba martwego?
Lekarz dentysta dysponując aktualnym zdjęciem RVG, a także na podstawie wywiadu o okolicznościach przeprowadzonego leczenia kanałowego, czasu jaki upłynął od jego przeprowadzenia i oceniając stan kliniczny korony przebarwionego zęba, jest w stanie najlepiej doradzić wybór metody polepszającej estetykę pacjenta.
Co lekarz może zaproponować zamiast wybielania?
Alternatywą, która często jest polecana przez lekarza w przypadku zębów przebarwionych z mocno zniszczoną koroną, jest wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego /sztyft/ i korony protetycznej. Rozwiązanie to nie tylko likwiduje przebarwienie, ale również wzmacnia ząb i skutecznie odbudowuje go. Można wykonać korony porcelanowe standardowe/ porcelana napalana jest na czapeczkę metalową lub pełnoceramiczne. Korony porcelanowe są identyczne z zębami własnymi Pacjenta dzięki możliwości doboru koloru. Nie można tego, niestety, zagwarantować stosując wybielanie zęba. W tej metodzie nie mamy wpływu na ostateczny uzyskany kolor. Jedyną wadą odbudowy protetycznej jest jej cena.